Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie – inauguracja 14 października

Już wkrótce oficjalnie rozpocznie działalność Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie. Ośrodek współpracuje z PUNO – Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie. Twórcy ośrodka zapowiadają liczne inicjatywy na rzecz zbudowania pomostu między Polską a Polakami na emigracji. Płaszczyzną współpracy ma być oczywiście nauka i wszystko co z nią związane.

Od dłuższego czasu prowadzona jest kampania informacyjno-promocyjna na temat nowego ośrodka. Na jego stronie czytamy, jakie cele stawiają przed sobą twórcy ośrodka:

Naszym najważniejszym celem jest popularyzowanie polskiej nauki w Wielkiej Brytanii. Wspieramy pracę i osiągnięcia zarówno polskich naukowców mieszkających na Wyspach, jak również Brytyjczyków, którzy prowadzą badania na temat Polski.

I dalej:

Jednakowo istotną motywacją naszych działań jest budowanie relacji. Nie tylko łączących Polskę i Wielką Brytanię, ale także tych integrujących kolejne pokolenia emigrantów. Wierzymy, że te starania zaowocują wzmocnieniem pozytywnego wizerunku Polski i Polaków, a także lepszym ich poznaniem.

Jak można przeczytać na stronie Polskiego Radia Dla Zagranicy, w ramach wsparcia badań, nazwijmy je w skrócie, polsko-brytyjskich przewidziano

konkurs na dwumiesięczne granty dla naukowców zajmujących się Polską. [Uruchomiono] też Akademicką Szkołę Letnią, czyli kilkunastodniowe pobyty w Polsce dla liderów młodej emigracji. […] Ośrodek ma być także centrum informacyjnym o możliwości studiowania w Polsce, polskich uczelniach, grantach i programach badawczych. Planowane jest wydawanie książek poświęconych relacjom polsko-brytyjskim i dorobkowi polskiej emigracji oraz serii „Biblioteka Niezłomnych” – przypominającej teksty autorów ważnych dla Polaków i emigracji, ale zapomnianych.

Zaplanowano także otwarte spotkania naukowe – Wykłady Jagiellońskie. Ważnym elementem działalności ośrodka jest prowadzenie wspólnie z PUNO (który – jak pisze emigracyjny Nowy Czas – jest najstarszą polską uczelnią na obczyźnie) studiów podyplomowych „Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO” oraz trzysemestralnych studiów podyplomowych z nauczania języka polskiego jako drugiego. Te ostatnie są skierowane przede wszystkim do pracujących w Wielkiej Brytanii nauczycieli polskiego.

Jak powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy prof. Arkady Rzegocki, pełnomocnik Rektora UJ ds. kontaktów z PUNO,

Polska nauka to już nie tylko to, co dzieje się w granicach administracyjnych naszego kraju. Polska nauka jest wszędzie tam, gdzie są polscy naukowcy

Dowodem na to niech będzie zaplanowana w związku z inauguracja działalności ośrodka konferencja naukowa pt. „Rycerze wolności. Polscy naukowcy w Wielkiej Brytanii”.

O projekcie Uniwersytetu Jagiellońskiego, na który uczelnia otrzymała z Ministerstwa Spraw Zagranicznych ponad 1,2 mln złotych, napisały londyńskie media polskojęzyczne.Zarówno w tym, jak i w zeszłym roku.

Nowy Czas – Wbrew czasoprzestrzeni: PUNO i UJ oraz Studiuj na Uniwersytecie Jagiellońskim w Londynie

Cooltura – Studiuj na Uniwersytecie Jagiellońskim w Londynie

Moja Wyspa – Studiuj na Uniwersytecie Jagiellońskim w Londynie

The Polish Observer – Jagiellonka w… Londynie

Goniec – UJ i PUNO tworzą wspólny projekt w UK

Szkoda, że niektóre redakcje nie postarały się o autorskie teksty dotyczące tak ciekawej inicjatywy i oparły swoje publikacje jedynie (i kropka w kropkę) na materiałach nadesłanych przez ośrodek.

Na koniec warto dodać, iż siedzibą Polskiego Ośrodka Naukowego UJ jest budynek Ogniska Polskiego przy Exhibition Road 55, w Londynie oczywiście.

Dodaj komentarz